Osmussaarel kabelitorni ja pikihoone müüride konserveerimistööd algasid meie jaoks juba aastal 2008, mil Osmussaare rannarootslaste järeltulijatega suuremate ehitustöödega peale hakkasime. Esmalt olime abiks säilinud müüritise väljakaevamisel, mis enamjaolt teostati rootslaste poolt talgute käigus. Püstitasime tellingud, plommisime ehituspaiga pommiaugu ja konserveerisime tornitüve. Meie ehitustööd olid eeltöödeks 2009. aastal valminud katusele, mille valmistas Rändmeister OÜ.
2010. aasta oli planeerimise aeg, mil valmistasime ette põhjalikku kabeli konserveerimist. Konserveerimisprojekti autoriks on meie hea koostööpartner Lea Täheväli Stroh (OÜ Stroh Konsult), tööde tellijaks Odensholms Byalag (Osmussaare Külaühing).
Algselt lagunemisohtliku kabelivareme müüritööd olid vägagi mahukad. Ainuüksi lubimörti kulus umbes 12 tonni, mis tuli kohale tuua väikese, traktori mootorijõul töötava paadiga Arabella, kapteniks paljude Osmussaarele rändajate jaoks tuttav Lipu Jaak. Ehituspaasi varumisel olid abiks rootslastest talgulised, kes oma talgud ikka ja jälle meie ehitusperioodidega sätitasid (ja vastupidi), et üksteisele abiks olla ja ühistel lõkkeõhtutel lauluviise veeretada. Seepärast võis Osmussaarele minejate hulgast leida pea igal korral kitarrisõbra Jüri ja laulumaia Taavi, kes konserveerimistööde objektijuhiks oli. Ikka ja jälle meenuvad õhtused lõkkelaulud, mis algasid sõnadega "Oo-Oo O-O-Odensholm ..." (rannarootslaste laul Osmussaarest). Need on hetked, mille nimel tasub linnakärast eemale tulla. See hea emotsioon ja lust sai muidugi hea energiana järgmistel päevadel ka müüridesse laotud, mis on parim retsept ehitise pikaealisuse tagamiseks :)
Et mördiga laotud ja vuugitud paekivimüüri ilmastiku eest kaitsta, ehitasime taastatud kabelitorni külge ulatuvatele otsaviiludele laudkatused, mille võõpasime üle tugeva tõrvaõliga. Huvitavaks lahenduseks oli Lea Strohi poolt välja pakutud madalate müüriosade konserveeriv lahendus, kus väljapoole kaldu laotud paekiviplaatide vahele istutasid rootsi talgulised kukeharja. Tulemus jäi ilus ja maitsekas!
See oli pikk, hariv ja tore kogemus, milletaoline veel meie varasalvest puudus. Oleme usalduse eest tänulikud kunagiste osmussaarlaste järeltulijatele ja nende ühingule Odensholms Byalag. Eriline tänu Osmussaare kabeli konserveerimisprojekti juhtinud Lea Täheväli Strohile, kes meile võimaluse andis ja meilt asjalikku põhjalikkust nõudis. Aitäh ka puupaat Arabella kaptenile Jaagule, kes meid oma lubjatolmuste kottidega kümneid kordi Dirhami-Osmussaare-Dirhami suunal sõidutas ning saareelanikest traktoriomanikele Unole ja Ervinile, kes saarel meie jalavaeva vähendasid.
Tellija kommentaar: Odensholms byalag viis aastatel 2006-2012 läbi Osmussaare Jeesuse Kabeli konserveerimisprojekti. Projektijuht oli Lea Täheväli Stroh, kes on ehituskonserveerimise konsultant ja ekspert. Meil oli tema juhtimise all fantastiline koostöö. Kabelimüüri ja torni ettevalmistamiseks ja säilitamiseks kaasasime ettevõtte Säästvad Ehituslahendused OÜ. Aastatel 2008, 2011 ja 2012 töötasid meistrid sellest ettevõttest kabeli restaureerimise kallal. Nad näitasid muljetavaldavat tööalaste oskuste taset ja tegid töid väga professionaalselt. Nad on restaureerinud ajalooliselt olulise ehitise, kasutades oma teadmisi originaalsetest materjalidest ja vanadest ehitustehnikatest.
Ettevõttel oli hea koostöö projektijuhiga. Nad kohanesid hästi ja tegid tööd täpselt vastavalt projektijuhi otsustele. Samuti võtsid nad isikliku vastutuse ja pakkusid tihti välja häid lahendusi olukordadele ja valikutele, mis tekkisid restaureerimise jooksul. Koostöö Odensholms byalagiga on olnud väga hea. Meistrid ettevõttest Säästvad Ehituslahendused OÜ on olnud positiivselt meelestatud Osmussaarel töötamise suhtes ning elasid hea meelega telkides ilma igasuguste mugavusteta. Kevadel 2008 majutati nad möbleerimata majja majaka juures koos Odensholms byalagi inimestega. Toitu valmistas külakogukond matkapliidil 10 inimesele, kes tundusid seda hindavat, ja me loodame, et nad said kõhud täis! Me veetsime meeldivalt aega ühistel einetel lõkketule ääres, millest üks mäletamisväärsem on volbrilaupäev koos muusika ja lauluga.
Ettevõte aitas meid selle projektiga mitmel moel. Näiteks aidati istutada kollast kukeharja ja hankida pinke lõppenud konserveerimistööde tseremooniale 5. augustil 2012. Jüri ja Taavi mängisid seal kitarri ja laulsid paar ilusat eesti rahvalaulu, mida me väga hindasime. Byalagil on väga suur usaldus Säästvad Ehituslahendused OÜ meistrite suhtes. Oleme väga rahul restaureerimise tulemusega ja soovitame soojalt Säästvad Ehituslahendused OÜ-d restaureerimistöödeks, kus on vaja professionaalseid oskusi, paindlikkust ja koostöövõimet, et saavutada edukas restaureerimine.
Vaata pilte GALERIIST!